Couchsurfing potrzebuje Waszej pomocy

Od ponad 14 lat społeczność Couchsurfing jest otwarta dla każdego, kto chce poznać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Nasza społeczność — Wasza społeczność — łączy ludzi w realnym świecie, umożliwiając im celebrowanie wspólnych doświadczeń. Użytkownicy serwisu Couchsurfing poświęcają czas na wzajemne poznawanie siebie poprzez miejsca, które kochają, i sprawy, którymi żyją, w pełni akceptując dzielące ich różnice. To prawda, że akceptacja i zrozumienie w wymiarze globalnym — zwłaszcza w odniesieniu do osób różniących się od nas — nie są możliwe bez tego rodzaju osobistych spotkań, do których dochodzi w ramach społeczności Couchsurfing. Bez Waszej natychmiastowej pomocy wszystko to będzie zagrożone.

Globalna pandemia COVID-19 odcisnęła silne piętno na Waszej ukochanej społeczności Couchsurfing i stanęliśmy przez kryzysem, jakiego w naszej historii jeszcze nie było. Ze względu na spowolnienie gospodarcze i bezpośredni wpływ pandemii na podróże źródła finansowania serwisu Couchsurfing wyczerpały się. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest dla nas zwrócenie się o pomoc do społeczności, czyli do Was.

Zmniejszyliśmy liczebność naszego zespołu, obcięliśmy wynagrodzenia, rozwiązaliśmy lub renegocjowaliśmy wszystkie umowy, wyeliminowaliśmy biura fizyczne (obecnie w 100% pracujemy zdalnie) i złożyliśmy wniosek o środki pomocowe na czas pandemii COVID-19 zapewnione przez rząd Stanów Zjednoczonych w ramach ustawy CARES. Niestety te działania nie wystarczą i wkrótce nie będzie nas stać na regulowanie zobowiązań finansowych.

Od 14 maja 2020 r. prosimy użytkowników serwisu Couchsurfing o wpłaty w kwocie 2,39 USD miesięcznie (lub 14,29 USD rocznie w przypadku płatności z góry), aby umożliwić nam dalsze funkcjonowanie. Ta wpłata będzie wymagana w celu uzyskania dostępu do witryny internetowej i aplikacji mobilnych Couchsurfing. Wpłaty naszych użytkowników zapewnią wsparcie serwisu Couchsurfing podczas pandemii COVID-19 i po jej zakończeniu oraz umożliwią dbanie o bezpieczeństwo całej społeczności. Decyzję tę traktujemy jako ostatnią deskę ratunku, a jej podjęcie nie było łatwe.

Rzeczywistość jest taka, że ponad 96% członków społeczności nie wspiera finansowo serwisu Couchsurfing, ponieważ dotychczas o to nie prosiliśmy. Na reklamach Couchsurfing zarabia jedynie kilka tysięcy dolarów miesięcznie. W obecnych warunkach ten model jest nie do utrzymania. Decyzja, by poprosić użytkowników o wpłaty, jest rezultatem wewnętrznych rozmów toczonych między członkami zespołu a doradcami, rozmów i uwag Ambasadorów Couchsurfing oraz opinii przekazanych przez tysiące użytkowników serwisu. Jesteśmy im wdzięczni za obserwacje i zapewnienia, że użytkownicy serwisu Couchsurfing będą chcieli w ten sposób przyczynić się do jego dalszego funkcjonowania. Chcemy podziękować wszystkim osobom, które znalazły czas na udział w tym procesie decyzyjnym.

Garść dobrych wiadomości:

  1. Dzięki Waszym wpłatom osoby z krajów „bezbankowych” i rozwijających się zachowają bezpłatny dostęp do społeczności Couchsurfing. Różnorodność tej społeczności to coś, co nas spaja. Naszym obowiązkiem, zwłaszcza podczas takich kryzysów jak pandemia COVID-19, jest okazywanie współczucia i otwartości osobom, których trudna sytuacja ekonomiczna może stawiać uczestnictwo pod znakiem zapytania.
  2. Zniesiemy wszystkie limity wiadomości i zapytań o nocleg. Zależy nam na dalszym prężnym funkcjonowaniu społeczności. Dostęp do niej w tym czasie to sposób na kontakty i interakcję z innymi. Prosimy Was o dalsze aktywne korzystanie z Couchsurfing.
  3. Usuniemy reklamy innych firm z witryny internetowej i aplikacji mobilnych. Reklamy pojawiły się w Couchsurfing z konieczności w 2014 r. Uważamy, że ten rodzaj działalności jest niezgodny z etosem serwisu Couchsurfing. Nigdy nie sprzedawaliśmy danych użytkowników innym firmom, choć mogłoby to przynieść spore przychody z reklam. W 2018 r. objęliśmy całą naszą społeczność znaczną częścią europejskich standardów z zakresu ochrony prywatności. Teraz możemy z dumą pójść o krok dalej i obiecać, że będziemy całkowicie niezależni od reklam komercyjnych.
  4. Obniżymy cenę weryfikacji. Chociaż cena weryfikacji może się wydawać wysoka, usługi zapewniane w ramach weryfikacji także wiążą się ze znacznymi kosztami. Naszym celem jest znaczne obniżenie ceny weryfikacji, tak aby mogło z niej skorzystać więcej członków społeczności. Użytkownicy serwisu Couchsurfing, którzy wykupili weryfikację przed wprowadzeniem tych zmian, nie będą musieli dokonywać wpłat przez rok od 14 maja 2020 r. Do otrzymania tej korzyści nie są wymagane żadne dodatkowe czynności.
  5. Będziemy nadal rozwijać witrynę internetową i aplikacje mobilne Couchsurfing. Obejmie to ulepszenia wiadomości i powiadomień, praktycznie całkowite wyeliminowanie błędów, mapy, prezentacje społeczności Couchsurfing oraz umożliwienie użytkownikom serwisu Couchsurfing wspierania innych organizacji podzielających te same wartości i misję co my.

Jeśli uważacie, że dzięki Couchsurfing świat jest lepszy, prosimy Was o wsparcie. Każdy użytkownik serwisu Couchsurfing wierzy w coś więcej niż pieniądze, stan posiadania i status społeczny. Zbudowanie społeczności Couchsurfing w jej obecnym kształcie zajęło 14 lat. Bez Waszej natychmiastowej pomocy społeczność ta przepadnie na zawsze.

Jeśli znacie kogoś, komu zależy na promowaniu i kultywowaniu ideałów realizowanych przez Couchsurfing, prosimy, byście rozmawiali z takimi osobami o naszym serwisie i zachęcali je do dołączenia do społeczności Couchsurfing oraz aktywnego uczestniczenia w jej funkcjonowaniu.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z pomocą Couchsurfing pod adresem support@couchsurfing.com

Dziękujemy za możliwość wsparcia Was i społeczności Couchsurfing.

Zespół Couchsurfing

%d bloggers like this: